Get Adobe Flash player

Wymiana młodzieży z Saterlandem już po raz 22

W roku szkolnym 2018/2019 już po raz 22 młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej wzięła udział w międzynarodowym projekcie wymiany uczniów z Schulzentrum Saterland. Grupa 20 średzkich uczniów przyjęła w pażdzierniku 2018 r. w swoich domach koleżanki i kolegów z Dolnej Saksonii, a następnie, w maju 2019 r., odbyła się rewizyta naszych wychowanków w rodzinach niemieckich w gminie Saterland.

Projekt ze strony niemieckiej w roku szkolnym 2018/2019 prowadzili: pan Peter Ziegler, pani Charlotte Pawsey oraz pani Miriam Koesters, zaś ze strony polskiej prowadzącymi i opiekunkami były pani Marta Gonera i pani Natalia Aleksy.

Podczas tygodniowego pobytu w Polsce w październiku 2018 r. młodzież wspólnie zwiedzała min. Środę Śląską, Wrocław ( rynek, Sky Tower, Ostrów Tumski), Zamek Książ, w którym odbyła się lekcja historii, zamek w Bolkowie. Uczestniczy odwiedzili także Szklarską Porębę oraz Park Dinozaurów w Lubinie. W budynku szkoły przy ul. Kościuszki odbyła się również wspólna lekcja plastyki, na której, przy pomocy pani Katarzyny Szybiak, uczniowie z obu krajów stworzyli plakaty dotyczące Środy Śląskiej i Wrocławia.

 

Podczas pobytu w Niemczech w maju 2019 r. uczestnicy zwiedzili  niemiecką szkołę, ratusz w Ramsloh, zapoznali się z pracą policji niemieckiej, podziwiali statki w stoczni w Papenburgu, spędzili też dzień w parku rozrywki w Thuele. Bardzo ciekawy był rejs  statkiem na wyspę Nordeney na Morzu Północnym oraz wyjazd do holenderskiego miasta Groningen.

Na zakończenie pobytu w Niemczech pan Peter Ziegler, który w tym roku odchodzi na emeryturę, otrzymał z rąk pani dyrektor, Astrid Fedorowicz, podziękowanie za 22 lata organizowania wymiany polsko-niemieckiej. Podziękowania otrzymali również pan Sławomir Siwerski, który prowadził wymianę od samego początku oraz pani Marta Gonera, która dołączyła do grupy organizatorów 19 lat temu.

Przed szkołą w Ramsloh współautorzy projektu zasadzili pamiątkowe drzewo, będące symbolem tej owocnej i wieloletniej współpracy międzynarodowej.

Podczas realizacji projektu, nieprzerwanie od 1996 roku, uczestniczyło w nim ponad 1000 uczniów z obydwu gmin. Wymiana polsko-niemiecka wzbogaciła uczniów o nowe doświadczenia, pozwoliła na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów, nowych przyjaźni, rozwijanie kompetencji językowych, poznawanie nowej kultury oraz poszerzanie horyzontów.

Łzy, które lały się na pożegnanie, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, były najlepszym dowodem na to, iż warto realizować projekty tego typu, a radość uczniów z możliwości uczestnictwa w tym projekcie jest źródłem satysfakcji dla organizatorów tego przedsięwzięcia.

Tekst: Natalia Aleksy

 

1070409
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Wszystkie
29
14
222
222
1070409

Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej

Copyright © 2013. All Rights Reserved.

Projekt i wykonanie BR Jastrzębscy.