Get Adobe Flash player

Młodzież z Saterlandu po raz 21 gościła w Środzie Śląskiej     

Jesienią 1997  roku  po raz pierwszy  przybyła do Środy Śląskiej grupa uczniów  z  Saterlandu, zaś w maju 1998 roku nastąpiła pierwsza wizyta młodych ludzi ze Środy Śląskiej w Saterlandzie. Wówczas, przed laty, nikt się nie spodziewał, iż ta wymiana odniesie taki sukces, i będzie trwała tak wiele lat, a udział w niej weźmie ponad 970 uczniów z obydwu gmin…

               W niedzielę, 15 października 2017 roku grupa uczniów z Schulzentrum Saterland z Dolnej Saksonii przybyła do Środy Śląskiej w ramach już 21. wymiany młodzieży. Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy zwiedzili: nasze miasto, Wrocław, Jelenią Górę,  Świdnicę i Lubiąż.

Jednak najważniejszymi są zawsze spotkania w domach rodzinnych, poznawanie  rodzin i ich zwyczajów oraz nawiązywanie przyjaźni i wspólny czas „uczenia się od siebie nawzajem”.

Polscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 przez tydzień gościli niemieckie koleżanki i kolegów w swoich  domach rodzinnych. W maju 2018 roku ci średzcy uczniowie będą gośćmi w domach  rodzinnych uczniów z Niemiec, których teraz przyjmowali..

W tym roku w projekcie wymiany uczestniczyła także Rektor Schulzentrum Saterland - Astrid Fedorowicz, która chciała jako nowy Dyrektor poznać szkoły partnerskie.

Projekt ze strony niemieckiej prowadzi od samego początku jego istnienia nauczyciel Peter Ziegler i Charlotte Pawsey zaś ze strony polskiej: Sławomir Siwerski i Marta Gonera.

Po uroczystym powitaniu w poniedziałek przez władze gminy, uczestnicy zwiedzili niemiecką firmę Fiuka Polska, która od ponad 10 lat działa  na terenie naszej gminy w Komornikach. Wśród jej pracowników i uczniów na praktykach są uczestnicy wymiany, którzy Saterland zwiedzili kilka lat wcześniej uczestnicząc w  tym projekcie wymiany.

Tydzień minął szybko, ale zawarte i pielęgnowane przez uczniów przyjaźnie będą miały szansę trwać przez wiele kolejnych lat …

Jak zawsze, tak też w sobotni poranek, przy pożegnaniu polało się morze łez….

 

21 wymiana z dolnosaksońskim Saterlandem...

W maju grupa 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum im. Jana Pawła II uczestniczyła w 21. już wymianie młodzieży z Schulzentrum Saterland.

Organizatorami byli nauczyciele: ze strony polskiej - Marta Gonera i Sławomir Siwerski, zaś ze strony niemieckiej- Charlotte Pawsey i Peter Ziegler.

Przez cały tydzień uczniowie przebywali w domach niemieckich uczniów, których sami gościli w swoich rodzinach podczas ich pobytu w październiku 2017 r., w Polsce.

W programie uczestnicy spotkali się z nowym burmistrzem Saterlandu - Thomasem Otto, zwiedzili niemiecką szkołę, ratusz w Ramsloh, wiatrak w Scharrel, odbyli rejs statkiem po porcie w Emden, zapoznali się z pracą policji niemieckiej, spędzili tez dzień w parku rozrywki w Thuele. Bardzo ciekawa była wycieczka do miasta Westerstede, podczas największej w Europie wystawy rododendronów, gdzie całe centrum miasta zamienione zostało na miejsce wystawowe. Wycieczka nad Morze Północne oraz do holenderskiego miasta Winschotten pozostaną z pewnością w pamięci uczestników.

Saterland zapisany jest w Księdze Rekordów Guinnessa dzięki najmniejszej na świecie społeczności posiadającej własny język – saterfryzyjski.

Uczestnicy wymiany zwiedzili kościół z Suurhusen z jego krzywą wieżą dzwonnicy. Krzywa wieża w Suurhusen jest nachylona w stosunku do powierzchni ziemi pod kątem 5,19 stopnia, zaś wieża w Pizie ma kąt nachylenia równy 4,95 stopnia. Ta wieża w północnych Niemczech jest więc najbardziej krzywą wieżą na świecie.

Z komunikacją uczestników nie było żadnych problemów, a o nawiązanych przyjaźniach świadczyć mogą liczne łzy towarzyszące przy pożegnaniu i nawiązane wieloletnie przyjaźnie.

W projekcie partnerstwa szkół i wymiany uczniów z Schulzentrum Saterland od początku programu (od 1997 roku) uczestniczyło już ponad 1000 młodych ludzi ze Środy i Saterlandu, co potwierdza sens tego projektu i konieczność jego kontynuacji w kolejnych latach.

Tekst: Sławomir Siwerski

Otrzymano do publikacji: 20.05.2018

Opublikowano: 20.05.2018


 

1070431
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Wszystkie
51
14
244
244
1070431

Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej

Copyright © 2013. All Rights Reserved.

Projekt i wykonanie BR Jastrzębscy.