Get Adobe Flash player

Szkolny Zespół Promocji Zdrowia 

 

Dzisiaj (18.06.19r.) odbył się apel szkolny na którym wręczono dyplomy najaktywniejszym uczniom biorącym udział w akcjach promujących zdrowie organizowanych przez Zespół Promocji Zdrowia w naszej szkole. Rzecznik Praw Ucznia przyznał również wyróżnienia , tym którzy w głosowaniu uczniów wygrali konkurs -„Na kogo mogę Liczyć”, promujący ludzi pomocnych i otwartych na potrzeby innych, budujących dobrą zdrową atmosferę, a więc działających również prozdrowotnie. Ten prozdrowotny aspekt jest ważny dla Rzecznika tym bardziej, że włączał się on również w działania prozdrowotne – choćby list do rodziców o prawie dzieci do domu bez dymu tytoniowego. Niestety część wyróżnionych uczniów była nieobecna, ale dyplomy i broszurki prozdrowotne czekają na nich – zostali wyczytani na apelu.

Serdecznie dziękuję członkom Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia, którzy mimo utrudnień wykonali swoje zadania i nauczycielom zaangażowanym w realizację działań zaplanowanych w tym roku przez ZPZ. Dziękuję uczniom i rodzicom, którzy wzięli udział w sportowo integracyjnym turnieju rodzinnym „Rodzicu Trzymaj Formę” . Dziękuję Pani Dyrektor Alinie Kargol, za zawsze chętne patronowanie w organizowaniu nagród dla uczniów i umożliwianie organizacji akcji, związanych z aktywnością fizyczną – wyjazdów na zawody sportowe, sportowej imprezy szkolnej. Życzę udanych wakacji nam wszystkim - całej naszej społeczności szkolnej - szczególnie naszym uczniom.. W czasie wakacyjnych zabaw, pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu.

Do zobaczenia po wakacjach.

Dariusz Kotuła - ZPZ

Nasza cykliczna impreza sportowa dla rodziców, uczniów i nauczycieli SP-3

12 czerwca 2019r. odbyła się jak co rok (już szósty raz), impreza integracyjno sportowa„ Rodzino trzymaj formę”.

Impreza polega na tym, że uczniowie i ja jako organizator i nauczyciel SP3 - zapraszamy rodziców do naszej szkoły, aby uczestniczyli w spotkaniu sportowym. W tym roku graliśmy w piłkę ręczną i chociaż reprezentacja rodziców była nieco mniejsza (może przez upały), to rodzice, którzy brali udział w naszej imprezie zostawili na parkiecie siódme poty. Przez dwie godziny w miłej i sportowej atmosferze, przy muzyce, walczyliśmy (ja i rodzice) z uczniami, którzy zawsze starają się nam udowodnić, że są lepsi. Muszę przyznać, że rodzice w tym roku byli w opałach, ale dali radę, a przede wszystkim, przez swoją obecność i wspólną grę dali wiele radości i satysfakcji swoim i innym dzieciom. Dziękuję.

Dziękuję rodzicom i uczniom za udział i chęć pomocy przy organizacji naszego spotkania. Przecież to wszystko dla zdrowia i dla naszych dzieci, dla których pokazanie się przed swoimi rodzicami jest naprawdę bardzo ważne. Poza tym budujemy integrację naszej społeczności szkolnej, tym bardziej, że ta impreza podoba się, o czym świadczą głosy, żeby odbywała się częściej. Na zakończenie, rodziny otrzymały specjalnie na ten cel przygotowane dyplomy i broszurki -„Rodzicu trzymaj formę” (dyplomy otrzymają również na apelu uczniowie, którzy przyszli z rodzicami, rodzeństwem. Jeszcze raz dziękuję wszystkim uczestnikom. Rodzicom gratuluję takich wspaniałych pociech, tego, że znajdują czas dla nich, i zapraszam w przyszłym roku.

Dariusz Kotuła

WALKA Z KOMÓRKOMAN

TELEFONY KOMÓRKOWE SĄ ZAGROŻENIEM DLA NASZEGO ZDROWIA. GDY NADUŻYWAMY KONTAKTU Z NIMI ICH FALE MOGĄ POWODOWAĆ RÓŻNE REAKCJE NASZEGO ORGANIZMU, POCZĄWSZY OD ZŁEGO SAMOPOCZUCIA, BULÓW GŁOWY AŻ PO NIEBEZPIECZNE CHOROBY.

INNYM ZAGROŻENIEM JEST IZOLOWANIE SIĘ OD KOLEŻANEK, KOLEGÓW. ZAJĘCI KOMÓRKAMI ZAPOMINAMY O WAŻNYCH RZECZACH TAKICH JAK PRZYJAŹŃ, ZABAWA, ROZMOWA, OBOWIĄZKI.

NIE NADUŻYWAJ ICH, NIE BĄDŹ KOMÓRKOMANIAKIEM. ZNAJDŹ CZAS NA ROZMOWĘ Z KOLEGĄ NA PRZERWIE, ZABAWY Z KOLEŻANKAMI I KOLEGAMI W RZECZYWISTYM ŚWIECIE, NIE WIRTUALNYM.

Dariusz Kotuła - ZPZ

Ciąg dalszy prezentacji niektórych materiałów edukacyjnych promujących zdrowie w naszej szkole- plakaty zdrowia wykonane przez klasy 5-te z panią E. Stachowiak.

 

 

ZAPROSZENIE!!!

Zapraszam uczniów z rodzicami, na imprezĘ sportowo integracyjnĄ„Rodzicu trzymaj formĘ”, w ramach której odbĘdzie siĘ JUŻ SZÓSTY RAZ mecz p. rĘcznej, rodzice – uczniowie. Spotkanie ZAPLANOWANO NA DZIEŃ12.06.2019r. (ŚRODA). ZACZYNAMY O godzinie 15:30 na hali sportowej sp-3.

Organizator:

SP3- Dariusz Kotuła Z UCZNIAMI ( SKS P.R.)

Publikujemy niektóre prezentacje ostatnich działań (maj, czerwiec 2019) Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia, m.in. prezentacje dotyczące walki z uzależnieniami, konkursów plastyczno literackich o zdrowym odżywianiu i aktywnym życiu (przeprowadzono badania BMI wśród wszystkich klas i przygotowano raport dotyczący problemu otyłości i walki z otyłością). Prezentujemy prace klas młodszych o tematyce walki z ciężkimi tornistrami. Przygotowujemy się do spotkania z rodzicami w turnieju rodzinnym „Rodzicu Trzymaj Formę”(12.06.19) a uczniowie klas piątych 7 czerwca pisali test wiedzy o zdrowym stylu życia, sprawdzający wiedzę i podsumowujący Ogólnopolski Program Trzymaj Formę, realizowany w naszej szkole. Także inne działania prezentowane są na tablicy promocji zdrowia.

 

Działania wcześniejsze z tego roku szkolnego to m.in. konkurs „Stop uzależnieniom w kl.IV-VII, konkurs „Talerz zdrowia” w klasach piątych. Odbyła się „Parada zdrowia” klas młodszych, pogadanki „Lekkie tornistry” na RR i z dziećmi w kl. 1-3 a na lekcjach matematyki w kl. piątych obliczano współczynnik BMI, kalorie i odczytywano informacje z etykiet spożywczych. Na godzinach wychowawczych realizowano tematy o zdrowym odżywianiu a na wychowaniu fizycznym uczniowie uczyli się jak samodzielnie ocenić swoją sprawność testem ISF. Przygotowano również prezentację na temat „Fonoholizmu” i „Elektrosmogu”, która będzie udostępniona wychowawcom oraz dostępna dla rodziców.

 

Dariusz Kotuła

 

RAPORT BMI

 

2018/2019

Drodzy Rodzice

Zgodnie z zapowiedzią, realizujemy nasze plany. Przygotowaliśmy m.in. projekt „Tornister na wagę zdrowia” i był on realizowany w klasach I–VI. Opracowaliśmy materiały edukacyjne dotyczące problemu otyłości u dzieci, z zaleceniami dla nauczycieli. Przedstawiamy te zalecenia oraz projekt dotyczący walki z ciężkimi tornistrami na szkolnej tablicy promocji zdrowia. Zachęcam do czytania materiałów zamieszczanych na tablicy promocji zdrowia, która znajduje się na pierwszym piętrze. Działania powyższe, są realizowane na podstawie badań naszych uczniów, więc mają tym większą wagę. Obliczaliśmy m. in. BMI naszych uczniów czy ważyliśmy tornistry aby przygotowane materiały i wnioski mówiły konkretnie o naszej szkole. W klasach piątych, odbędzie się konkurs „Talerz Zdrowia” i przygotowywana jest akcja antynikotynowa. W czerwcu jak co roku spotkanie sportowe rodziców, nauczycieli i uczniów w imprezie sportowej „Rodzicu trzymaj formę” . To tylko część z zaplanowanych działań, podobnie jak w zeszłym roku (zapraszam do zobaczenia zamieszczonych materiałów z poprzednich lat). W tym roku zaplanowaliśmy także działania związane z „walką z komórkomanią”. Odbyła się już prelekcja na ten temat na Komisji Przedmiotowej a na tablicy promocji zdrowia zamieszczono materiały edukacyjne. Realizujemy Ogólnopolski Program Trzymaj Formę.

Przewodniczący ZPZ- Dariusz Kotuła


                                                 2017/2018

Podsumowanie roku 2017/2018 na szkolnym apelu klas IV - VI

Dzisiaj, 20.06.2018r. na apelu podsumowującym rok szkolny, wręczyliśmy ostatnie dyplomy i nagrody dla aktywnych uczestników programu „Trzymaj Formę” i uczestników akcji promujących zdrowie, m.in. za konkurs „Talerz zdrowia”, „Test wiedzy TF” czy spotkanie sportowe „Rodzicu Trzymaj Formę”. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, broszurki i książeczki „TF” a zwycięzcy, którzy wykazali się największą wiedzą i zaangażowaniem w promowaniu zdrowia - indywidualne nagrody rzeczowe, ufundowane przez przewodniczącego Zespołu Promocji Zdrowia (pióra wieczne). Dziękuję wszystkim, którzy chętnie brali udział w akcjach Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia – uczniom, wychowawcom i członkom naszego Zespołu Promocji Zdrowia, którzy realizowali plan pracy zespołu w tym roku. Życzę wspaniałych wakacji i do zobaczenia po wakacjach. !!!!!!!

Dariusz Kotuła


Nasza cykliczna impreza sportowa dla rodziców i uczniów SP-3

14 czerwca 2018r. odbyła się jak co rok (już piąty raz), impreza integracyjno sportowa„ Rodzino trzymaj formę”. Miło mi powiadomić, że gromadzi ona coraz liczniejsze grono rodziców i uczniów.

Impreza polega na tym, że uczniowie zapraszają swoich rodziców do naszej szkoły aby uczestniczyli w spotkaniu sportowym. W tym roku graliśmy w piłkę ręczną i jak zawsze silna reprezentacja rodziców miała przewagę ( nie tylko wzrostu). Przez dwie godziny w miłej i sportowej atmosferze, przy muzyce, walczyliśmy o zwycięstwo z rodzicami ale bez ich pomocy nie byliśmy w stanie strzelić gola. Muszę przyznać, że rodzice w tym roku mieli bardzo silną reprezentację i najważniejsze – gdyby wszyscy rodzice byli tak zaangażowani i jednocześnie wyrozumiali, tworzący wspaniałą atmosferę – mógłbym nawet pracować za darmo, dla samej przyjemności.

Dziękuję rodzicom i uczniom za udział i chęć pomocy przy organizacji naszego spotkania. Wszyscy daliśmy z siebie wszystko w meczu do tego stopnia, że wielu osobom trudno było się poruszać następnego dnia ale to wszystko dla zdrowia i dla naszych dzieci, dla których pokazanie się przed swoimi rodzicami jest naprawdę bardzo ważne. Ja sam tak zaangażowałem się w grę, że zapomniałem zrobić zdjęcia w trakcie gry, czego żałuję, bo niektóre akcje były na wysokim poziomie. Na zakończenie, rodziny otrzymały specjalnie na ten cel przygotowane dyplomy i broszurki -„Rodzicu trzymaj formę”. Jeszcze raz dziękuję wszystkim uczestnikom. Rodzicom gratuluję takich wspaniałych pociech, tego, że znajdują czas dla nich, i zapraszam w przyszłym roku.

.Dariusz Kotuła


 

Uwaga!!!

Zapraszamy uczniów z rodzicami, na imprezĘ sportowo integracyjnĄ„Rodzicu trzymaj formĘ”, w ramach której odbĘdzie siĘ JUŻ piĄty RAZ mecz p. rĘcznej, rodzice – uczniowie. Spotkanie ODBĘDZIE SIĘ W DNIU14.06.2018r. (czwartek) o godzinie 15:30 na hali sportowej sp-3.

 

Organizator:

SP-3

Dariusz Kotuła

 

Drodzy Rodzice.

Zgodnie z zapowiedzią, realizujemy nasze plany. Przygotowaliśmy m.in. projekt „Tornister na wagę zdrowia” i był on realizowany w klasach I–VI. Opracowaliśmy materiały edukacyjne dotyczące problemu otyłości u dzieci, z zaleceniami dla nauczycieli. Poniżej przedstawiam te zalecenia oraz projekt dotyczący walki z ciężkimi tornistrami. Zachęcam do czytania materiałów zamieszczanych na tablicy promocji zdrowia, która znajduje się na pierwszym piętrze. Działania powyższe, są realizowane na podstawie badań naszych uczniów, więc mają tym większą wagę. Obliczaliśmy m. in. BMI naszych uczniów czy ważyliśmy tornistry aby przygotowane materiały i wnioski mówiły konkretnie o naszej szkole. Obecnie, w klasach piątych, odbywa się konkurs „Talerz Zdrowia” i przygotowywana jest akcja antynikotynowa. Poza tym działają” strefy rozładowania energii” znane już wcześniej - opisywane i pokazywane na stronach szkoły, działają także „strefy ciszy”. W czerwcu jak co roku spotkanie sportowe rodziców, nauczycieli i uczniów w imprezie sportowej „Rodzicu trzymaj formę” . Zapraszam serdecznie do udziału.

Przewodniczący ZPZ- Dariusz Kotuła

 

PROJEKT

Tornister na wagę zdrowia

organizowany przez

Szkolny Zespół Promocji Zdrowia.

 

Z badań Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że niemal połowa dzieci w wieku wczesnoszkolnym nosi zbyt ciężkie plecaki. Zwykle wynika to z tego, że dzieci noszą w nich nie tylko podręczniki i zeszyty, ale także sporo niepotrzebnych rzeczy: po dwa, trzy piórniki, zabawki czy też worki na w-f (nawet wtedy, kiedy danego dnia nie mają tych zajęć).

Waga plecaków nie powinna przekraczać więcej niż 10-15 proc. masy ciała maluchów. Większy ciężar sprzyja deformacjom kręgosłupa, przez które cierpi cały organizm dziecka, co w konsekwencji sprzyja wadom kręgosłupa, kłopotom z kolanami, a nawet nieprawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego.

W trosce o zdrowie naszych uczniów powstał powyższy projekt.

Cel: zniwelowanie noszenia zbyt ciężkich plecaków.

Aby sprawdzić, na jaką skalę ten problem dotyczy naszych uczniów, postanowiliśmy zważyć plecaki dzieci w każdej klasie 1-3.

Chcąc podnieść świadomość dzieci na temat konsekwencji noszenia takiego ciężaru, Zespół Promocji Zdrowia zamieści artykuł na ten temat w gazetce szkolnej oraz opublikuje materiały na tablicy Zespołu Promocji Zdrowia.

Dodatkowo każda klasa przygotuje plakat prozdrowotny, który będzie przedstawiać prawidłową zawartość plecaka, bądź hasła promujące projekt.

Wszyscy wychowawcy klas 1-6 otrzymają powyższe opracowanie z prośbą o podjecie tematu zbyt ciężkich tornistrów na godzinie wychowawczej i dokonania wpisu realizacji do dziennika lekcyjnego.

Prosimy o poruszenie tego tematu na zebraniu z rodzicami i zapoznanie rodziców z przygotowanym przez nas opracowaniem.

Porady dla rodziców i nauczycieli

Podczas zakupu tornistra prosimy zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane oraz umożliwiać dziecku swobodne wkładanie i zdejmowanie ciężaru. Waga pustego tornistra nie powinna przekraczać 1 kg.

Nie zalecamy plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupujmy także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!

Trzeba kontrolować ciężar tornistra dziecka by nie przekraczał 10% jego masy ciała.

W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku lepiej kupować zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki pakować w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).

Codziennie wieczorem powinniśmy sprawdzić zawartość plecaka swojego dziecka - wyciągnąć niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.

Ważne jest by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.

Pomóżmy dziecku prawidłowo zapakować plecak.

Przypominajmy dziecku by nosiło plecak na obydwu ramionach.

Starajmy się, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory kreślarskie, dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.

Codziennie dbajmy o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętajmy, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.

Strój na zajęcia wychowania fizycznego lepiej pakować do osobnego worka.

Zadbajmy o to by przybory w piórniku się nie powielały.

 Zespół Promocji Zdrowia

 

Akcja antynikotynowa w naszej szkole.

(Realizowana przez członków Zespołu Promocji Zdrowia i Rzecznika).

Jak zwykle w maju Zespół Promocji Zdrowia przygotował prezentację antynikotynową, która wyjątkowo w tym roku, umieszczona została na pierwszym piętrze, koło tablicy promocji zdrowia i tablicy Rzecznika Praw Ucznia. Miejsce przy kolumnach było zajęte a te tablice są tematycznie związane z naszą akcją gdyż Rzecznik napisał list do rodziców w sprawie biernego palenia, prezentowany jako jeden z materiałów edukacyjnych i przygotował ulotki o biernym paleniu. Działania te mają chronić prawa dzieci do życia w zdrowym środowisku. Prezentację przygotował Dariusz Kotuła z uczniami w oparciu o materiały własne, ulotki PSSE oraz plakaty, przygotowane z uczniami przez panią Barbarę Bartulę. Poza tym, jak co roku swoje działania prowadzi pani pielęgniarka L. Kuzyk.


 

  List do Społeczności Szkolnej

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele, chciałbym przedstawić zadania jakie wzięła na siebie w tym roku szkolnym grupa nauczycieli tworząca Zespół Promocji Zdrowia.

Zakończyliśmy projekt „Walka z hałasem” ale jego niektóre elementy utrwalające świadomość zagrożenia hałasem i stwarzające możliwości unikania hałasu – będą realizowane również w tym roku. Obchodzimy więc Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, prezentujemy informacje walki z hałasem w gazetce szkolnej i stwarzamy możliwości unikania hałasu,  prowadząc  tzw „strefy ciszy”. Realizujemy w ten sposób jeden z tegorocznych priorytetów czyli – walkę z hałasem.

Pozostałe priorytety to – zdrowy styl życia, ograniczanie ciężaru tornistrów oraz podjęcie działań w sprawie zagrożenia uczniów nadwagą w naszej szkole – problem widoczny już w wielu szkołach. Priorytety te realizowane będą w oparciu o Ogólnopolski program „Trzymaj Formę” oraz plan działań przygotowany przez Zespół Promocji Zdrowia.

Wybór priorytetów to wynik analizy ankiety, przeprowadzonej  wśród społeczności szkolnej.               

 Przewodniczący Zespołu Promocji Zdrowia

                                                               Dariusz Kotuła

 

 

Prelekcja dla rodziców  „Waga wychowania fizycznego i pozaszkolnej aktywności fizycznej w dobie zagrożeń cywilizacyjnych”.

21 września na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym przedstawiono 30 minutową prezentację multimedialną – „Waga wychowania fizycznego i pozaszkolnej aktywności fizycznej w dobie zagrożeń cywilizacyjnych”. Prezentację przygotowali: p. wicedyrektor Anna Bandyk Skrabucha oraz nauczyciele wychowania fizycznego p. Lidia Papacz i Dariusz Kotuła. Poruszała ona problem uzależniania się w coraz większym stopniu dzieci od komputera i telefonu co sprzyja zaburzeniom funkcjonowania społecznego oraz zmniejsza aktywność fizyczną, zwiększając zagrożenie m. in. wadami postawy i nadwagą. Celem spotkania było uwrażliwienie naszej społeczności szkolnej na wagę uczestniczenia dzieci w lekcjach wychowania fizycznego oraz przedstawienie działań szkoły w tym zakresie z promowaniem codziennej aktywności fizycznej pozaszkolnej.  Obecność na tym spotkaniu potwierdziło podpisem 127 rodziców ale nie wszyscy rodzice podpisali się na listach, więc faktyczna liczba osób obecnych była większa. Serdecznie dziękujemy rodzicom za obecność i skupienie w czasie prezentacji.

Dariusz Kotuła

PLAN PRACY Zespołu Promocji Zdrowia 2016/17(ZAKTUALIZOWANY) 

Na zdjęciu Zespół Promocji Zdrowia przygotowujący i realizujący działania prozdrowotne w 2016/2017r. - L. Papacz,  B. Bartula,  M. Zawadzka,   A. Ambroszko, J. Łyczko,  D. Kotuła,  G. Kulesza, N. Aleksy oraz B. Polak i L. Kuzyk  (piel. szk) której brak na zdjęciu - nieobecna . Nauczyciele właśnie skończyli ostatnią radę i chociaż mają jeszcze trochę pracy w szkole w przyszłym tygodniu to atmosfera wakacji już jest widoczna na zdjęciu. Nareszcie uśmiech i czas na spokojną rozmowę. 

Lider Zespołu Promocji Zdrowia (Dariusz Kotuła) dziękuje wszystkim członkom zespołu, którzy angażowali się w realizację działań - szczególnie projektu „Trzymaj Formę” i „ Walka z hałasem” oraz pozostałym nauczycielom uczestniczącym w realizacji działań zaplanowanych przez Zespół Promocji Zdrowia.

Nasze działania podsumowane zostały na ogólnoszkolnych apelach na których najaktywniejsi uczestnicy konkursów otrzymali DYPLOMY I NAGRODY.  Dziękując za współpracę życzę udanych wakacji.

                                                                                                                                       Dariusz Kotuła

              Mecz piłki ręcznej  Rodzice – Uczniowie z cyklu „Rodzicu Trzymaj Formę”

 Nie było nas wielu ale atmosfera - dzięki rodzicom i uczniom, którzy chcieli przyjść i spędzić czas na sportowo – była naprawdę miła. Zagraliśmy w tym roku w piłkę ręczną i był to mecz wyjątkowy, ponieważ wszyscy starali się z całych sił realizować swoje cele kosztem dużego wysiłku. Rodzice grający przeciw uczniom bardzo chcieli wygrać ale robili wszystko, żeby wygrały ich pociechy. Mieli więc trudniej od nas ponieważ my (ja grałem z uczniami) staraliśmy się wygrać za wszelką cenę. Skończyło się remisem. Mnie jako nauczycielowi rodzice zaimponowali umiejętnościami i łatwością  tworzenia bardzo miłej, choć walecznej sportowej atmosfery, za co im serdecznie dziękuję. Królem strzelców został Mikołaj Matusik a najlepszym bramkarzem Jakub Gęsikowski – nasi reprezentanci szkoły w piłce ręcznej (zespół na zdjęciu). Mieliśmy w składzie dziewczyny, które dawały sobie świetnie radę z chłopcami. Wszyscy zasłużyli na wielkie brawa i gratulacje. Rodzice otrzymali dyplomy i książeczki TF.

Tekst: Dariusz Kotuła

OGŁOSZENIE

W DNIU 7 CZERWCA (ŚRODA), ODBĘDZIE SIĘ KOLEJNE COROCZNE SPOTKANIE SPORTOWO REKREACYJNE „RODZICU TRZYMAJ FORMĘ”- DLA RODZICÓW I UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY ORAZ NAUCZYCIELI.

SERDECZNIE ZAPRASZAM DO SPORTOWYCH ZMAGAŃ INTEGRUJĄCYCH POKOLENIA I KRZEWIĄCYCH KULTURĘ FIZYCZNĄ W NASZEJ SZKOLNEJ SPOŁECZNOŚCI.

DRODZY RODZICE, PRZYJDŹCIE ZE SWOIMI DZIEĆMI NA MECZ POKOLEŃ. ZAGRAMY W PIŁKĘ SIATKOWĄ LUB RĘCZNĄ.

NAJAKTYWNIEJSI UCZESTNICY OTRZYMAJĄ PAMIĄTKOWE  DYPLOMY Z KSIĄŻECZKĄ O ZDROWYM STYLU ŻYCIA.

SPOTKAJMY SIĘ 7.06.2017r. (ŚRODA) O GODZINIE 16:00 W HALI SPORTOWEJ SP-3.

    ORGANIZATOR SPOTKANIA: Nauczyciel wychowania fizycznego  SP-3 Środa Śl. Dariusz Kotuła                                                                                                                                   

Wystawa zdrowej żywności

W maju prezentowano w holu szkoły wystawę zdrowych owoców i warzyw z plakatem „Talerz zdrowia”, które promowały zdrowe odżywianie. Wystawę przygotowała pani Beata Polak z Zespołu Promocji Zdrowia. Prezentowano również w gablocie przy bibliotece książki, przepisy, rymowanki i informacje o zdrowym odżywianiu (p. D. Wawrzyniak) oraz  plakaty o tej tematyce przygotowane przez uczniów (p. B. Kamieniak i p. J. Bilicz).

Tekst: Dariusz Kotuła

W ostatnich dniach maja odbyła się w naszej szkole akcja przeciw „biernemu paleniu”, związana z obchodzonym 31 maja Światowym Dniem Walki z Paleniem. W tym roku dzień ten obchodzony był pod hasłem – „dym tytoniowy szkodzi rozwojowi”. W związku z tym przygotowano prezentację w holu szkoły o niebezpieczeństwie biernego palenia. Przeprowadzono akcję informacyjną w klasach starszych. Opublikowano list do rodziców od Rzecznika Praw Ucznia, dotyczący praw dzieci do życia w zdrowym domu, poruszający problem biernego palenia przez dzieci rodziców palących. Akcję przygotował nauczyciel - Dariusz Kotuła ze Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia.

Tekst: Dariusz Kotuła

25 kwietnia podsumowaliśmy projekt „Walka z hałasem” na apelach szkolnych ale niektóre z jego elementów stały się tak lubiane przez dzieci, że mimo słońca na zewnątrz, przychodzą do pana Dariusza Kotuły i proszą o zajęcia  ze stref rozładowania energii. Tak więc strefy rozładowania energii czy inaczej aktywne przerwy działają nadal a dzieci najbardziej lubią niespodzianki w postaci nowych ćwiczeń. Zajęcia odbywają się każdego dnia nauki, jeśli tylko obecny jest pan Dariusz Kotuła.  We środy  panu Darkowi aktywnie pomaga pani Lidia Papacz  a w piątki pani Dorota Dyjak, która poświęca swój wolny czas.  Oto kilka nowych ćwiczeń z aktywnych przerw.

Tekst:Dariusz Kotuła

 

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem obchodzony 25 kwietnia był dniem poprzedzającym podsumowanie szkolnego projektu edukacyjnego „Walka z hałasem w naszej szkole”.  Walka z hałasem jest jednym z priorytetów działań zaplanowanych do realizacji przez Szkolny Zespół Promocji Zdrowia.  Projekt przygotowany przez ten zespół realizowany był w naszej szkole od 22.03.2016 roku we wszystkich klasach.   Podejmował problematykę szkodliwości hałasu, uświadamiał społeczność szkolną o potrzebie zmniejszenia hałasu. W ramach realizacji projektu przeprowadzono badania ankietowe, przeprowadzono  edukacyjne lekcje dla uczniów na godzinach wychowawczych z wychowawcami oraz pogadanki z pielęgniarką szkolną, przygotowano materiały edukacyjne do zajęć z dziećmi dla nauczycieli (biblioteczka projektu), odbywały się konkursy edukacyjne m. in. „Dekalog walki z hałasem”, „ Hasło walki z hałasem” , „Znaki graficzne”. Szczególnie ostatni miał zakres poszerzony i dotyczył również zasad bezpiecznego zachowania na terenie szkoły i aspektów wychowawczych. Utworzono „strefy ciszy” i „strefy rozładowania energii” -  miejsca gdzie można spędzić  czas w ciszy relaksując się lub ćwicząc na torach przeszkód, boksując materace rękawicami bokserskimi , wyrzucając nadmiar energii.  Strefy działają nadal i będą tak długo jak długo  uczniowie będą chcieli z nich korzystać. Rekordowa liczba uczestników tych zajęć to 79 w strefie ciszy i 67 w strefie rozładowania energii na jednej przerwie.  Strefy są jednym z widocznych osiągnięć realizacji projektu, poza tym  z przeprowadzonej ankiety wynika, że świadomość zagrożenia hałasem wśród uczniów znacznie się zwiększyła.

 

                26 kwietnia 2017 roku odbyły się dwa apele podsumowujące projekt „Walka z hałasem”. Uczestniczyły w nim wszystkie klasy. Apele przygotował koordynator projektu p. Dariusz  Kotuła. Najaktywniejsze klasy zostały wyróżnione i nagrodzone dyplomami które przygotował p. D. Kotuła i nagrodami rzeczowymi  ufundowanymi przez szkołę (panią dyrektor Alinę Kargol) . Apele poprowadził koordynator projektu z panią dyrektor Anną  Skrabuchą i panią dyrektor Moniką Senator.

Tekst: Dariusz Kotuła

      

Strefy rozładowania energii działają coraz prężniej a uczniowie lubiący spędzać w nich przerwę są bardzo zawiedzeni gdy czasami zdarza się, że muszą być odwołane (np. ostatnio - z powodu odbywających się zawodów).Testujemy coraz to  nowe ćwiczenia co uwielbiają dzieci i pomagają przygotowującemu ćwiczenia i prowadzącemu zajęcia nauczycielowi panu Dariuszowi Kotule.  Usprawnia to organizację zajęć i pozwala kształtować dyscyplinę oraz uczy porządku. Oto kilka nowych ćwiczeń z aktywnych przerw.


                                                                       Prowadzący zajęcia - Dariusz Kotuła 

To już ostatni konkurs z naszego szkolnego projektu "Walka z hałasem". Klasy wykonały znaki graficzne walki z hałasem i znaki uczące przestrzegania zasad bezpieczeństwa, kultury i właściwych zachowań w określonych miejscach w szkole. Mamy nadzieję, że praca nad nimi w klasach oraz ich prezentacja będą drogowskazami dla naszych Milusińskich ułatwiającymi prawidłowe reakcje w różnych sytuacjach szkolnej egzystencji (nieraz bardzo rozochoconej). 
                                                                          Koordynator projektu - Dariusz Kotuła 

  Przedstawiamy niektóre działania związane z realizacją szkolnego projektu „Walka z hałasem w naszej szkole”.

 W październiku i  listopadzie klasy I – VI wykonywały prace plastyczno literackie promujące walkę z hałasem (zamieszczamy je na stronie), przeprowadzano pogadanki o hałasie, powstała nowa tablica promocji zdrowia.

Zrobiło się zimno, uczniowie przebywają na przerwach w budynku szkoły, co powoduje większy hałas. Wznowiliśmy więc działalność  tzw. „Stref ciszy”, które działały już w zeszłym roku. Omijając ten zgiełk można w nich zrelaksować się w spokoju (zdjęcia ze stref zamieszczone są na stronie szkoły).

 Dla tych, którzy mają za dużo energii uruchomiono po raz pierwszy „Strefy rozładowania energii – aktywne przerwy” – uczniowie mogą na długiej przerwie przyjść na halę sportową  i zostawić tam nadmiar energii biorąc udział w ćwiczeniach przygotowanych i prowadzonych przez pana Dariusza Kotułę -nauczyciela wychowania fizycznego. Każdego dnia przygotowana jest nowa forma ćwiczeń testowanych pod względem akceptacji przez uczniów i bezpieczeństwa. Uczniowie bardzo pozytywnie odpowiedzieli na tą akcję, pomagają też chętnie w jej organizacji.

Prowadzone są także inne zaplanowane na ten rok działania opisane w opublikowanym na stronie  liście do „Społeczności Szkolnej”.

 

 Koordynator działań

 Zespołu Promocji Zdrowia

  Dariusz Kotuła         

                     

Środa Śląska, 14.11.2016r.

Do Społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej.

 W tym roku szkolnym będziemy kontynuować realizację Ogólnopolskiego Programu  „Trzymaj Formę” w klasach piątych. Program dotyczy promocji zdrowego stylu życia przez wyposażanie uczniów w narzędzia umożliwiające samodzielne dbanie o właściwe odżywianie i aktywność fizyczną. Niektóre z tych działań (realizowane w zeszłym roku) prezentowane są  na stronie internetowej szkoły.

     Naszym kolejnym priorytetem do realizacji na ten rok jest walka z hałasem w naszej szkole.

      Hałas może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Norma akustyczna (PN-87-B-02151/02) bezpieczna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia wynosi 45 decybeli. Polskie normy informują, że hałas o natężeniu powyżej 80 decybeli stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia i może mieć wpływ na zachowanie uczniów (pobudza agresję) oraz wyniki w nauce (trudności w skupieniu się i rozumieniu nauczyciela).   Hałas na korytarzach w polskich szkołach w czasie przerw dochodzi do 110 decybeli i porównywalny jest z działaniem młota pneumatycznego, który powoduje u pracowników pracujących przy nim ubytki i poważne wady słuchu gdy nie zabezpieczają się przed jego destrukcyjnym działaniem.  Niektórzy eksperci alarmują, że uczniowie szczególnie szkół podstawowych nieraz w większości kończą szkołę z ubytkami słuchu. Przebywanie przez 15-20 minut w szkole na przerwie w hałasie o natężeniu około 100 decybeli wymaga regeneracji przez około 8 godzin. Jest przy tm wysoce prawdopodobne, że jeżeli taki stan powtarza się codziennie przez kilka lat, spowoduje stały ubytek słuchu.  Poza tym uczniowie prócz wspomnianej wcześniej zmiany zachowań i trudności w nauce mogą reagować na hałas stresem i lękiem w postaci zagubienia niepewności i niepokoju.   Ostatnie badania mówią o tym, że 15% dzieci w wieku 6 – 15 lat cierpi z powodu ubytków słuchu, które są wynikiem przebywania w hałasie.    Bywa, że tacy uczniowie są oskarżani o to, że nie słuchają na lekcji a oni po prostu niedosłyszą.

     Walka z hałasem staje się więc potrzebą współczesnej szkoły. Nasza szkoła podejmuje wiec działania by stworzyć na miarę możliwości lepsze warunki w tym względzie.

Szkoła kontynuuje realizację rozpoczętego w zeszłym roku ogólnoszkolnego projektu "Walka z hałasem". Mamy nadzieję, że pomoże to rozwiązać ten problem choćby w części a przez uświadomienie zagrożenia i stworzenie możliwości unikania hałasu  da wytchnienie przynajmniej tym, którym hałas przeszkadza w nauce i pracy.

                                                                                                                   

                                                                                                                                          17.11.2014r.

Do Rodziców

Szanowni Państwo

W tym roku szkolnym będą realizowane w naszej szkole działania mające na celu zwiększenie świadomości i nabycie nowych umiejętności związanych z prozdrowotnym stylem życia. Dotyczy to głównie aktywnego spędzania czasu wolnego, racjonalnego odżywiania się i umiejętności  dbania o swoją kondycję fizyczną.  Działania te będą prowadzone przy pomocy ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj Formę” dzięki któremu z Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej pozyskaliśmy materiały edukacyjne, które ułatwią realizację tych zadań. Materiały te będą dostępne dla uczniów    i rodziców w odpowiednim czasie.

Programem „Trzymaj Formę” zajmuje się Szkolny Zespół Promocji Zdrowia ale uczestniczyć będą w nim wszyscy nauczyciele przyrody, wychowania fizycznego matematyki i wychowawcy klas piątych.   Szkolny Zespół Promocji Zdrowia zaplanował działania edukacyjne lekcyjne i pozalekcyjne. Odbędą się szkolenia nauczycieli, prelekcje zewnętrzne dla rodziców i uczniów prowadzone przez specjalistów z Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Zaplanowano konkursy i turniej sportowy dla uczniów z rodzicami.

Mamy nadzieję, że działania te spełnią swoje zadanie, wypromują prozdrowotny styl życia naszej społeczności szkolnej.

Podjęcie tej tematyki wynika z ogólnopolskich badań, które alarmują mówiąc o nieprawidłowościach w odżywianiu się Polaków i ich słabej aktywności fizycznej co skutkuje coraz bardziej niepokojącymi objawami zdrowotnymi. Przeprowadzone przez Szkolny Zespół Promocji Zdrowia badania ankietowe rodziców, uczniów i nauczycieli, również potwierdziły potrzebę działań w tym zakresie.

Informacje o akcjach „Trzymaj Formę” będą zamieszczane w Internecie na stronie szkoły, na ściennej gazetce szkolnej oraz przekazywane rodzicom na zebraniach.

List zostanie odczytany na zebraniach rodziców w klasach piątych  oraz zamieszczony w Internecie na stronie szkoły i  szkolnej gazetce promującej zdrowie znajdującej się na drugim piętrze naszej szkoły. Znajdziecie tam Państwo również informację o innych działaniach prozdrowotnych zaplanowanych przez nasz zespół do realizacji w tym roku.

                                                                                                                                                                                                                                           Z poważaniem:

                                                     Szkolny koordynator programu ”Trzymaj Formę”   

                                                 Dariusz Kotuła

                                                    Zespół d/s Promocji Zdrowia

                                                                                      SP 3 Środa Śląska                                                                                                    

Palenie naprawdę jest groźne

Od 20 XI 2014 roku realizowano w naszej szkolnej akcję „Stop uzależnieniom” prowadzoną przez Szkolny Zespół Promocji Zdrowia. Przygotowano wystawę w holu szkoły i na gazetce szkolnej Zespołu Promocji Zdrowia. Przeprowadzono pogadanki z uczniami, głównie klas szóstych i rozdano materiały edukacyjne dla rodziców pozyskane z PSSE w Środzie Śląskiej. Główny nacisk w tym roku położono na szkodliwe skutki przebywania dzieci w zadymionym przez papierosy pomieszczeniu. Celem tej akcji jest uświadomienie dzieciom i rodzicom zagrożeń z tym związanych i eliminowanie ich z życia dzieci. Akcję przygotował i przeprowadził Dariusz Kotuła.  Uczniowie naszej szkoły z nauczycielami p. Elżbietą Stachowiak i Joanną Jagielnicką wzięli udział w X edycji konkursu „Stop uzależnieniom” organizowanego przez Straż Miejską.  Nauczyciele klas młodszych realizują projekt „Nie pal przy mnie proszę” we współpracy z PSSE w Środzie Śląskiej. (Opis i zdjęcia – Dariusz Kotuła.)

     

 

 

       Szkolenia w zakresie organizacji i udzielania
pomocy przedmedycznej 

 W miesiącu kwietniu i maju odbyły się w naszej szkole zaplanowane przez Szkolny  Zespół Promocji Zdrowia szkolenia uczniów wspomagające ich w samodzielnych działaniach dotyczących umiejętności  badania  swojej sprawności  fizycznej ( test ISF,  test wydolnościowy) oraz szkolenia w zakresie organizacji i udzielania pomocy przedmedycznej przez uczniów niepełnoletnich (z naciskiem na zapewnienie własnego bezpieczeństwa i unikania zagrożeń).

      W kwietniu z inicjatywy Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia odbyło się w naszej szkole szkolenie dla rodziców klas piątych o zdrowym odżywianiu poprowadzone przez pracowników Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Podobne szkolenie odbyło się w ubiegłym roku w siedzibie PSSE.     Realizowane są także inne działania Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia, które sygnalizowane były na początku roku w liście do rodziców zamieszczonym powyżej. W planie jest także rodzinny mecz siatkówki dla uczniów z rodzicami i nauczycielami (podobny odbył się w zeszłym roku). Działania te są także elementami  Ogólnopolskiego Projektu „ Trzymaj Formę” realizowanego przez naszą szkołę. Poniżej zamieszczamy parę zdjęć na których uczniowie uczą się pomiaru tętna, zapisu i odczytu wyniku testu wydolności fizycznej i aktywnie uczestniczą w szkoleniu z pierwszej pomocy.

OGŁOSZENIE

DNIA 16.06.2015r.(wtorek) o godzinie 16:00 w hali sportowej naszej szkoły odbędzie się  „RODZINNY MECZ PIŁKI SIATKOWEJ” dla uczniów z rodzicami. Zgłoszenia rodziców przez uczniów przyjmuje D. Kotuła do 12.06.2015r. Obowiązuje strój sportowy. Aktywni uczestnicy otrzymają książeczkę „ Trzymaj Formę” (kompendium wiedzy prozdrowotnej ) a najaktywniejsi wyróżnienie w postaci dyplomu.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH

(ewentualne pytania – Dariusz Kotuła )

 

 Strefa ciszy

W czerwcu testujemy tzw. „strefę ciszy”, która ma być elementem  zaplanowanego na przyszły rok projektu Zespołu Promocji Zdrowia, dotyczącego walki z nadmiernym hałasem w naszej szkole. Sprawdzamy czy naszym uczniom potrzebna  jest wydzielona strefa w której szczególnie przestrzegać się będzie  zachowania sprzyjającego relaksowi. Wybraliśmy drugie piętro. Jeśli  pomysł się sprawdzi przygotujemy ładniejszą oprawę,  dopracujemy  i wprowadzimy go w nowym roku szkolnym. Na razie nie jest zbyt cicho ale dzieci reagują bardzo pozytywnie (prócz kilku łobuziaków, którzy zerwali  część opisu strefy).

 

 

Mecz rodzinny

16 czerwca, na hali sportowej w naszej szkole odbył się mecz piłki siatkowej pod hasłem „Rodzicu Trzymaj Formę”, w którym spotkali się uczniowie, ich rodzice i nauczyciele.

Była to już druga edycja tej formy spotkania, które ma promować zdrowy, rodzinny styl życia i integrować społeczność szkolną. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest nauczyciel wychowanie fizycznego, pan Dariusz Kotuła.

W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele, uczniowie i rodzice, którzy wykazali się wzorową aktywnością. Przez dwie godziny wszyscy świetnie się bawili grając przy muzyce. Była rywalizacja sportowa, śmiech, a nawet tańce. Uczniowie, którym udało się zaprosić rodziców i ich rodzice, otrzymali dyplomy pamiątkowe oraz książeczki „TF” (kompendium wiedzy zdrowego stylu życia). Na następny mecz rodzinny zapraszamy w przyszłym roku.  Oto kilka zdjęć z tego spotkania.

 

Podsumowaniem programu „Trzymaj Formę” oraz formą ewaluacji  był konkurs plastyczno- literacki „Talerz Zdrowia” oraz test wiedzy „Trzymaj Formę”.

Uczniowie wykonywali prace plastyczno-literackie w języku polskim, niemieckim i angielskim pod kierunkiem nauczycieli plastyki i języków obcych (p. N.  Aleksy, E. Stachowiak i J. Jagielnickiej)  na podstawie talerza zdrowia „TF” i według własnej inwencji.  Plakaty były prezentowane na tablicy „Promocji Zdrowia”.  Każda klasa za udział w konkursie otrzymała dyplom przygotowany przez p. Dariusza Kotułę oraz  książeczki (kompendium wiedzy „TF” dla uczniów) pozyskane z PSSE.

Test wiedzy „TF” wyłonił najaktywniejszych uczniów. Uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą otrzymali dyplomy wyróżnienia i nagrody rzeczowe (skakanki), ufundowane przez naszą szkołę. Skakanki otrzymało 8 uczniów klas piątych A, B, C i D. Dyplomy i nagrody rozdano  na uroczystym apelu podsumowującym rok szkolny (poniżej zdjęcia dotyczące tych wydarzeń).

Organizator powyższych działań - Dariusz Kotuła  ze Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia, serdecznie dziękuje p. Stanisławowi Łuce (Sklep Motoryzacyjno Sportowy w Środzie Śląskiej), za wyjątkową promocję zakupionych nagród dla uczniów naszej szkoły, dzięki  czemu mogliśmy obdarować nimi większą liczbę uczniów.  

W ciągu roku szkolnego podejmowane były także  inne działania prozdrowotne, o których wspominaliśmy w liście do rodziców.  Przewodniczący p. Dariusz Kotuła składa serdeczne podziękowania członkom Zespołu Promocji Zdrowia p. B. Bartuli, K. Kąkol, N. Aleksy, E. Stachowiak, L. Papacz i innym nauczycielom,  którzy włączyli się w realizację planu działań Zespołu Promocji Zdrowia w tym roku szkolnym i  pracowali na rzecz promocji zdrowia w naszej szkole.

PROJEKT „WALKA Z HAŁASEM W NASZEJ SZKOLE”.

Badania naukowe, mówiące o złym wpływie hałasu szkolnego na dzieci i dorosłych, spowodowały podjęcie działań w tym zakresie przez naszą szkołę. Pomysł taki jeszcze w zeszłym roku szkolnym wyraźnie poparła pani dyrektor Alina Kargol i poleciła Szkolnemu Zespołowi Promocji Zdrowia przygotowanie działań, które przyczynią się do rozwiązania tego problemu. Po zapoznaniu rodziców z tematem zagrożenia hałasem (list na zebraniach rodziców) oraz przeprowadzeniu badania ankietowego społeczności szkolnej, dotyczącego potrzeby i wizji takich działań, powstał projekt szkolny  „Walka z hałasem w naszej szkole”.

Już w zeszłym roku szkolnym testowaliśmy element projektu „Walka z hałasem”, badając czy i jak uczniowie zareagują na próbę stworzenia miejsc wyciszonych (stref ciszy). Miejscem wyciszonym był korytarz szkolny, który oznaczyliśmy napisami i rysunkami promującymi zachowania wyciszające. Uczniowie wykazali zainteresowanie i zgłaszali potrzebę istnienia takiego miejsca, ale nie uzyskaliśmy zamierzonego efektu – miejsca wyciszonego, w którym przestrzega się zasad promujących wyciszenie i dających wytchnienie od hałasu szkolnego na przerwach. Ta próba była jednak ważna, ponieważ uświadomiła nam, że miejsca takie muszą być bardziej wyizolowane. Powstały więc nowe 3 strefy ciszy - w małej sali gimnastycznej, w klasie numer 35 oraz w budynku B w sali numer 3. Tym razem dzieci zostały aktywnie włączone  w tworzenie tych miejsc przez wspólne stworzenie regulaminów stref ciszy, wykonanie plakatów tematycznych czy prezentowanie swoich płyt z muzyką relaksacyjną. Świetnie organizują się, gdy trzeba przygotować strefy na przerwie, rozkładając materace, krzesełka i sprzątając po sobie, gdy kończy się przerwa.  Zainteresowanie jest bardzo duże. W małej sali gimnastycznej we wtorek padł rekord ilości uczniów przebywających w tej strefie ciszy - relaksowało się 89 osób. Dowodem na potrzebę istnienia takich miejsc w szkole może być wypowiedź jednego z uczniów, który powiedział: „Nareszcie trochę spokoju”. Dzieci w strefie ciszy muszą przestrzegać zasad, które zakazują im rozmowy (mogą mówić tylko szeptem) i gwałtownych ruchów, ale mimo  ograniczeń chętnie korzystają z tych miejsc.

Strefy ciszy to tylko element projektu, w którym zaplanowano wiele innych działań, takich jak: miejsca rozładowania energii, konkursy plastyczne, graficzne, lekcje o hałasie z wychowawcą, pogadanki edukacyjne prowadzone przez nauczycieli przyrody, ale także w aspekcie medycznym przez personel medyczny oraz publikowanie artykułów w gazetkach szkolnych i wystawy prac konkursowych. Wszystkie te działania obejmują całą społeczność szkolną, wszystkie klasy od najmłodszych do najstarszych, co daje szansę wykazania się każdemu, a przez działanie zwiększenie świadomości o problemie hałasu, co jest kluczowe w założeniu projektu.

Podsumowaniem tych działań jest obchodzony 25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, w którym uczniowie z wychowawcami prezentują przed swoimi klasami swoje „Dekalogi walki z hałasem” i odbywa się konkurs na klasę najlepiej walczącą z hałasem. Część z tych działań zaplanowana jest w następnym roku szkolnym, ponieważ projekt realizowany jest w cyklu dwuletnim.

                                                                                                            Koordynator projektu:  Dariusz Kotuła


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedstawiamy niektóre działania związane z realizacją szkolnego projektu „Walka z hałasem w naszej szkole”.

 

            W październiku i  listopadzie klasy I – VI wykonywały prace plastyczno literackie promujące walkę z hałasem (zamieszczamy je na stronie), przeprowadzano pogadanki o hałasie, powstała nowa tablica promocji zdrowia.

            Zrobiło się zimno, uczniowie przebywają na przerwach w budynku szkoły, co powoduje większy hałas. Wznowiliśmy więc działalność  tzw. „Stref ciszy”, które działały już w zeszłym roku. Omijając ten zgiełk można w nich zrelaksować się w spokoju (zdjęcia ze stref zamieszczone są na stronie szkoły).

            Dla tych, którzy mają za dużo energii uruchomiono po raz pierwszy „Strefy rozładowania energii – aktywne przerwy” – uczniowie mogą na długiej przerwie przyjść na halę sportową  i zostawić tam nadmiar energii biorąc udział w ćwiczeniach przygotowanych i prowadzonych przez pana Dariusza Kotułę -nauczyciela wychowania fizycznego. Każdego dnia przygotowana jest nowa forma ćwiczeń testowanych pod względem akceptacji przez uczniów i bezpieczeństwa. Uczniowie bardzo pozytywnie odpowiedzieli na tą akcję, pomagają też chętnie w jej organizacji.

            Prowadzone są także inne zaplanowane na ten rok działania opisane w opublikowanym na stronie  liście do „Społeczności Szkolnej”.

 

                                                                                 Koordynator działań

                                                                            Zespołu Promocji Zdrowia

                                                  Dariusz Kotuła

 

1070429
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Wszystkie
49
14
242
242
1070429

Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej

Copyright © 2013. All Rights Reserved.

Projekt i wykonanie BR Jastrzębscy.